Search
Thursday 18 October 2018
  • :
  • :

10 дивовижних фактів про самураїв

Самураї – легендарні воїни і, можливо, найвідоміший клас людей в стародавній Японії. Вони були благородними бійцями і боролися зі злом (і один з одним) за допомогою мечів і страхітливого зовнішнього вигляду, слідували строгим моральним правилам, які управляли всіх їх життям.

Це була та інформація, якою володіють багато, однак насправді, є багато того, чого ми не знаємо про самураїв …

10. Жінка-самурай

Хоча «самураї» – це поняття, що означає чоловіка, японський соціальний клас «буши» (стан самураїв) проте, надає свідчення, що існували жінки, які отримали ту ж підготовку в мистецтві бою і стратегії. Цих жінок називали «онна-бугейша», і відомо, що вони брали участь у поєдинках поряд з суперниками-чоловіками.

Так як історичні документи надають відносно мало інформації про цих воїнів-жінках (традиційна роль жінки цього стану була підтримувати домашній затишок), ми можемо припустити, що їх було дуже мало. Проте, недавні дослідження свідчать про те, що японки брали участь в битвах набагато частіше, ніж про це пишуть історики. Коли провели тест ДНК людських останків на місці битви СенбонМатсубару 1580, 35 з 105 тіл були жіночими. Подібні дослідження в інших місцях показали той же результат.

9. Обладунки

Найдивніше, що відомо про самураїв, це, мабуть, їх незвичайні, багато прикрашені обладунки. Але кожна їх частинка мала свою функцію. Обладунку самурая, на відміну від обладунків європейця, завжди створювалися для мобільності. Хороші обладунки повинні були бути міцними, але досить гнучкими, щоб той, хто їх носить, міг вільно рухатися на полі бою. Обладунки робили з лакованих пластин з металу або шкіри, пов’язаних разом шкіряним або шовковим шнурком. Руки захищали прямокутні накладки на плечі і легкі армовані рукава. Права рука часто була без цього рукава, щоб не обмежувати в русі.

Найдивніша частина обладунків, шолом кабуто, також служив своєї мети. Задня частина була зроблена з металевих пластин, а передня, що захищала обличчя і лоб, зав’язувалася ззаду знизу і зверху шолома. Найцікавіша частина шолома-захист шиї. Вона захищала воїна від стріл і мечів з усіх боків. На деяких шоломах також наносили орнамент або додаткові прикраси, наприклад, намальовані вуса, демонічні маски, які з одного боку були засобом захисту, з іншого – відлякували ворога. Усередині шолома знаходилася шкіряна кепка, яка забезпечувала зручність.

Хоча багато що в самураїв змінювалося з роками, їх обладунки завжди залишалися незмінними. Вони були настільки добре і ефективно зроблені, що армія США взяла їх за зразок при створенні сучасних бронежилетів.

8. Гомосексуалізм

Мало хто знає, що самураї були не дуже цнотливості, коли справа стосувалася статевих стосунків. Вони не тільки визнавали існування одностатевих зв’язків, але і заохочували це. В основному це були відносини між досвідченим самураєм і його молодим учнем. Це називали «вакашудо» (шлях молодих), і, за відомостями, це практикувалося усіма самураями. Фактично, вакашудо було настільки поширене, що було дивно, якщо хтось цим не займався.

Хоча вакашудо – невід’ємна частина життя самурая, історія про це замовчує. Також в популярних втіленнях самурая в кіно, представлені Акіра Куросава і актором ТошіроМіфіне, не говориться про це ні слова.

7. Західні самураї

Ті, хто дивився фільм «Останній самурай» знають, що за певних обставин навіть не японці могли стати самураями. Особливою честі удостоювалися лише могутні лідери, наприклад, даіміос (територіальні лорди) або Шоган (воєначальник).

В історії є відомості про чотирьох людей із заходу, які удостоїлися честі назватися самураєм: шукач пригод Віліам Адамс, його колега ДжанДжостенванЛоденстейн, офіцер морського флоту Юджин Колаш, і торговець зброєю Едвард шнель.

6. Цифри

Багато хто думає, що самураї були або бойової елітою (як Спецназ в Росії) або невеликий кастою дворянського стану. Спочатку слово «самурай» означало «той, хто служить для дворян». З часом, поняття розширилося і стало означати клас буши, а саме воїнів середньої та вищої станів.

Це означає, що в Японії було набагато більше самураїв, ніж ми думали. У кращі часи 10 відсотків населення Японії були самураями. Через велику чисельність і довгого впливу, кажуть, у крові кожного японця тече кров його предків самураїв.

5. Мода

Самураї були іконами стилю свого часу, і їх стиль одягу дуже сильно вплинув на моду того часу. Хоча, за винятком кількох офіційних церемоній, самураї не прагнули вразити своїм вбранням. Хоча їх обладунки були досконалими, кожна їх частина мала свою функцію.

Самураї одягалися для швидкості, подорожей і свободи рухів. Їх звичайний одяг складалася з широких штанів хакама і кімоно, або хататаре, заорюється жилет із загостреними плечима. Таким чином, руки залишалися вільні, а жилет можна було швидко зняти при несподіваній атаці. Кімоно зазвичай робили з шовку через його прохолоди, м’якості і красивого зовнішнього вигляду. Із взуття носили дерев’яні сабо або сандалі.

Самою відмітною рисою «моди» самураїв була їх зачіска. Всі люди вищого стану, крім буддистських ченців (вони голили голови), носили пучок на голові сотні років. Можливо, поєднання пучка і голеною голови було необхідністю: так було зручніше носити шолом.

4. Зброя

Так як самураї були солдатами, вони користувалися різною зброєю. Традиційний меч «чокуто» був менше і тонше мечів середньовічних лицарів.

З розвитком технології виготовлення мечів, самураї переключилися на вигнуті мечі, з яких потім вийшов катана. Катана – найвідоміший тип меча в світі і, звичайно, найвідоміший тип самурайської зброї. Бушидо (кодекс самурая) був такий, що душа самурая знаходиться ВЕГО катана.

Деякі самураї не використали іншої зброї, але інші були більш практичні. У розпорядженні самураїв було різну зброю. Багато використовували довгий лук Юмі. На полі бої широко використовувалися списи. Після поширення пороху в 16 столітті, замість цибулі вже використовували вогнепальну зброю і гармати. На далекі відстані брали танегашіма, рушниця з кремінним замком.

3. Освіта

Так як самураї були благородним станом свого часу, вони були більше, ніж тільки воїни. Більшість самураїв були утворені. Коли тільки деякі європейці могли читати, грамотність серед самураїв була на високому рівні. Також вони вивчали математику.

Бушадо свідчив, що самурай повинен вдосконалюватися в усьому, навіть якщо це не відноситься до мистецтва бою. Тому самураї брали участь у різних культурних і акторських уявленнях. Поезія, сади каменів, монохромний малюнок, чайна церемонія – все це було частиною самурайської культури. Також вони вивчали каліграфію, літературу та ікебана.

2. Фізичні характеристики

Обладунки та зброю робили самураїв гігантами, такими ж їх зображали на полотнах. Але це далеко від правди. Насправді самураї були невеликого росту (від 160 до 165 см) і досить худі. Для порівняння, європейські лицарі були 180-185.

Більш того, самурай не обов’язково був найчистішим представником раси. У порівнянні зі звичайним японцем, часто у самураїв було більше волосся на тілі та їх шкіра була світліше. Навіть їх профіль був більш європейським. Це дає право вважати, що предками самураїв була етнічна група Айну, які раніше в історії були об’єктом дискримінації.

1. Харакірі

Найстрашніше, що ми знаємо про самураїв, це харакірі (або сеппуку). Самурай повинен здійснити це самогубство, якщо він не пішов кодексу самурая або щоб його не взяли в полон вороги. Сеппуку міг бути здійснений як по своїй волі, так і у вигляді покарання. У кожному разі, це був гідний спосіб померти.

Багато хто знає про сеппуку, скоєних на полі бою. Воїни втикали собі в живіт клинок і рухали ним вправо і вліво. У цьому випадку інша людина, зазвичай це був один самурая, відрубував йому голову, інакше смерть була б дуже болісною.

Але традиційний сеппуку – це довгий ритуал, який починається церемоніальним обмиванням. Потім самурай одягався в біле, йому подавали його улюблене блюдо. Після закінчення трапези на його порожню тарілку клали кинджал. Далі він писав традиційне вірш танка, де говорив свої останні слова. Після цього він брав кинджал, обертав його тканиною, щоб не поранити руку, і виконував обряд. Також його помічник позбавляв його життя відрубуванням голови. Але це мало бути зроблено так, щоб голова самурая не впала, а, тримаючись на невеликій шматку плоті, опустилася йому на груди.