Search
Thursday 18 October 2018
  • :
  • :

10 дивовижних людських повадок в поведінці мавп

 

Будучи нашими найближчими родичами, не дивно, що у мавп і людини є дещо спільне. І очевидно, що коли мова заходить про наших тілах, ми вкрай схожі, але також і досить різні.

Поки ми можемо не вірити в світ фільму «Планета Мавп», але наведені нижче приклади показують, що ця ідея може бути не такою вже й абсурдною.

10. Готують

Канзі – самець карликового шимпанзе (бонобо), знаходиться в науково-дослідному центрі Great Apple Trust в Де-Мойні, штат Айова і йому 31 рік.

І він може робити набагато більше, ніж просто тримати кухонне начиння: Канзі використовує її для приготування їжі.

Канзі любить смажену зефір так само, як і гамбургери на сковороді. Природно, сам він не зробить свою власну сковороду або гриль. Але він вміє ними користуватися. Бонобо може розводити вогонь, для цього він обходить свою огороджену територію, збирає дрова, запалює сірник і підносить до багаття, а потім готує на ньому їжу.

Так і є – він користується сірниками. Вчені говорять, що навчили його цьому, після того, як Канзі подивився фільм про печерних людей. Кажуть, що бонобо дивно добре з цим справляється.

Канзі тримається подалі від багаття, щоб не обпектися, поки дрова прогорають.

9. Використовують гроші

Завдяки деяким вченим у Коннектикуті, сім мавп навчилися розуміти основні концепції грошей. Вони провели кілька місяців, навчаючи мавп, щоб ті могли обмінювати жетони на виноград, яблука та желе. Зрештою, мавпам дали 12 жетонів, вони могли витратити їх, як їм заманеться. Але це не просто випадок в поведінці приматів, коли вони знали, що в обмін на жетони, вони будуть винагороджені їжею. Після того, як учені змогли встановити продукти більш затребувані, вони ввели коливання на ціни, і мавпи змінили свої купівельні звички.

Спочатку, мавпа могла б купити, наприклад, гроно винограду або упаковку желе за один жетон. Пізніше вони могли витрачати один жетон, щоб отримати гроно винограду, або дві упаковки желе. Як тільки мавпи зрозуміли це, вони були більш схильні витрачати більше грошей на желе. Мавпи знали, що у них була обмежена кількість грошей, і їм доводилося витрачати жетони з розумом. Дослідники помітили, що більшу частину часу, мавпи купували більш дешеву їжу, тим самим даючи їм більше купівельної спроможності.

8. Займаються проституцією

Починаючи експеримент, дослідники Yale-New Haven Hospital можливо ніколи б не подумали, що мавпи можуть витрачати гроші на щось інше, ніж прописано в їх меню.

Відразу після цього вони навчилися красти, одна з мавп взяла вкрадену монету і віддала другий в обмін на секс. Мавпа легкої поведінки використовувала жетон, щоб заплатити за гроно винограду. Хоч це було і не заплановано, але допомогло показати, що мавпи, насправді, розуміють яку цінність, представляють жетони. Але, незважаючи на це, в дослідженнях, були вжиті заходи для запобігання такого роду поведінки, щоб воно знову не повторилося.

7. Залежність від азартних ігор

Це експеримент більше підходить для Лас-Вегаса, ніж для Коннектикуту.
Цього разу вчені вирішили використовувати не тільки жетони і виноград. Вони включили дві ідентичних один одному гри, з одним ключовою відмінністю – одна виглядала позитивно, а друга негативно. Суть полягала в тому, що в першій грі, мавпа підходила до столу і їй давали гроно винограду. Кидали жереб, і якщо мавпа вигравала, то вона отримувала іншу гроно. Якщо ж вона програвала, то перша гроно винограду все одно залишалася у неї.

У другій же грі, мавпі давалося відразу два грона ягід, і якщо вона вигравала, то вона нічого не втрачала, але якщо ж програвала, то мала можливість зберегти одну гроно з двох. Шанси були абсолютно рівними, мавпи отримували по грона винограду в разі програшу.

Але, незважаючи на результати, мавпи віддавали перевагу саме першій грі, де вони могли виграти гроно винограду, при цьому, не втративши друга.
В іншому експерименті, мавпи грали в гру з двома лампочками. Дивлячись на перші, вони гарантовано отримували склянку соку. Але дивлячись на другому лампочку – це уявлялося, як азартна гра, – вони могли отримати більше або менше соку, залежно, скільки вона буде блимати за часом. Навіть після того, як експериментом маніпулювали таким чином, щоб лампочка блимала менше і, відповідно, соку давалося менше, виявилося, що мавпам все одно переважніше азартна гра. Мавпи отримували гостріше відчуття в процесі ризику, і дослідники сподіваються, що такі досліди допоможуть їм зрозуміти, як працює мозок у ігроманів.

6. Трусять головою

Бонобо – це вид людиноподібних мавп, як шимпанзе, горили і орангутанги. Так як у них більше 98 відсотків нашої ДНК, то багато вчених вважають бонобо нашими найближчими родичами. Наше схожість виходить за межі зовнішнього вигляду, бонобо, як відомо, використовують широкий спектр жестів і звуків для спілкування.

Один з найбільш цікавих прикладів – бонобо іноді хитають головою один на одного, щоб проілюструвати несхвалення. Дарвін вважав, що ми прийняли таку поведінку, будучи немовлятами. При годуванні груддю діти піднімають голову вгору, коли голодні, і мало качають їй, якщо є не хочуть. Така поведінка залишається з нами до повноліття, тому ми пов’язуємо позитивну реакцію з кивком, а негативну з мотанням.

Хоч ця теорія і піддається сумніву, але все, ж вона може пояснити поведінку бонобо.

5. Користуються інструментами

Одним з найбільших поворотних моментів в людській еволюції було використання інструментів. В останні роки, схожі розумові процеси спостерігаються і у мавп. Багато були помічені з використанням інструментів у різних областях, навіть у дикій природі.

Наприклад, в недавній час мавпа капуцин знайшла велику увагу з боку вчених, після того як вони побачили, що та риє ями і коліт горіхи за допомогою каменю.

Тим часом шимпанзе були викриті в відламування гілок, їх обдиранням і засуванням в дірки, щоб вивуджувати термітів.

Вони навіть використовують різні гілки для різних завдань. При лові мурах, вони намагаються використовувати палицю більше і довше, щоб уникнути укусів. Це дуже важливо, так як показує, що шимпанзе розуміють які інструменти найкраще підходять для певних завдань. Крім того, важливо відзначити, що вони зазвичай зривають гілки з кущів або дерев, а не просто підбирають ті, які знайдуть на землі. Ці базові навички показують раціональні здібності.

4. Культура передачі.

Культура передачі, або вивчення культури, то, як суспільство поширює нову інформацію. Протягом багатьох років вважалося, що люди це єдині тварини з культурою, але тепер ми знаємо, що це не так. Засвоєне поведінка може передаватися від однієї тварини загальної групи до решти, що в корені може змінити функції групи.

Найкраще це поведінка ілюструє історія про макаку Імо. У середині 50-хх років вона прославилася серед психологів у всьому світі, тим, що вплинула на свою групу і внесла інновації.

Вона і її родичі жили на крихітному острові, Кошіма, що в Японії, де дослідники годували зерном і солодкою картоплею. Незважаючи на те, що зазвичай макаки триматися подалі від води, Імо взяв картоплю і попрямував вниз до моря і промив його від піску у воді. Мало того, що картопля стала чистіше, він став набагато смачніше за солоної води. Через деякий час, її родичі в значно мірою також почали мити картоплю перед їжею. А через трохи і зовсім стали забиратися в воду все глибше і глибше. Макаки починали все менше боятися води, і навіть іноді грали і плавали в ній.

Далі Імо придумав іншу революційну ідею, він бере зерна і кидає їх воду. Зерна будуть плисти по поверхні, а пісок тонути, і стає набагато легше відокремлювати їх один від одного.

3. Мова жестів

Мавпи є першими тваринами, які можуть спілкуватися порівняно складними повідомленнями не тільки один з одним, але і що більш важливо, з нами. Хоча є ряд мавп, що вчили жести, найкращим прикладом є поточний проект Коко. Горила Коко, почала вивчати мову жестів, коли їй був рік, і з тих пір вона навчилися спілкуватися приблизно на 1000 жестах, а також розуміти, близько 2000 англійська слів. Вона може розуміти розмовну англійську і відповідає жестами. Деякі дослідники скептично ставляться до здатності Коко, стверджуючи, що вона не розуміє мови, а всього лише використовує жести для того, щоб отримати частування. Тим не менше, дослідники проекту категорично не згодні, кажучи, що Коко, якось раз попросила подарувати їй кошеня на Різдво. Спочатку їй дали іграшку кішку, але вона ненавиділа її. Так, зрештою, їй дозволили завести справжню кішку і тримати її в якості домашньої тварини. Коли кішка потрапила під машину і померла, Коко використовувала свою мову жестів для того, щоб передати, як вона сумує.

2. Використовують комп’ютери

Програми для мавп під назвою Orangutan Outreach, що встановлюються на iPad використовується, для підтримки стимулу у орангутангів. Орангутанги надзвичайно інтелектуальні, і iPad використовуються як свого роду «розумового збагачення", щоб позбавити мавп від нудьги або депресії. Коли iPad був відкритий в 2010 році, Річард Циммерман подумав, що вони ідеальні для орангутангів, в якості гри. Досі, він подобатися мавпам, і, як правило, вони воліють дитячі ігри, а й дивляться деякі документальні фільми про природу. (Службовці зоопарків повинні тримати iPad в руках, тому що тварини можуть розчаруватися і розбити екран.) Ви можете подивитися відео орангутангів, які користуються iPad тут.

Деякі макаки були навчені грати в гру, де вони повинні були вибрати об’єкти на екрані або як "рідкісні" або як "щільні". Правильна здогадка викликала задоволення, але неправильну відповідь означав, що мавпі доведеться чекати кілька хвилин до наступного питання, а макаки ненавидять очікування. Вони також мали можливість пропустити питання, що означало, штрафу на очікування не буде.

Дослідники також виявили, що мавпи сумніваються, таким же чином, як і ми: вони відповідали на ті питання, в яких відчували себе впевнено, але пропустили більш неоднозначні.

Це вельми значиме відкриття для вчених. Адже все це вказує на досить високий рівень самосвідомості у мавп.

1. Риболовля

Рибальство зовсім інший рівень майстерності в цілому, але це не втримало мавп. Після того, як орангутанг Борнео побачив, як забивають рибу острогою, він вирішив спробувати це зробити сам. Хоча Борнео і не був в змозі забивати плаваючу рибу, він навчився використовувати спис, щоб ловити рибу в мережах рибалок. Не бажаючи відставати від своїх великих побратимів, макаки більш успішні в рибальстві. Хоча вони полюють і без спеціальної начиння, деякі з мавп в Індонезії використовують для лову власні руки, як було відмічено з 1988 році.