Search
Thursday 18 October 2018
  • :
  • :

10 теорій, що пояснюють, чому люди бачать сни

1. Символічне виконання бажань

Перші наукові спроби пояснити природу сновидінь були зроблені Зигмундом Фрейдом на початку XX-го століття. Фрейд проаналізував сновидіння сотень своїх пацієнтів і розробив теорію, згідно з якою сновидіння – це символічне виконання бажань людини. Будь сон, навіть нічний кошмар, можна розглядати з тієї точки зору, що в ньому ви в символічній формі отримуєте того, чого хочете. Наприклад, вам наснився кошмар, в якому загинула ваша мати. Як би його прокоментував Фрейд? Він би сказав, що у вас існують конфлікт з вашою матір’ю, а ситуація сталася у сні – найлегший спосіб вирішення цього конфлікту. Це не означає, що ви бажаєте смерті вашої матері. Це означає, що ви хочете вирішити цей конфлікт. Завдяки цьому підходу до природи сновидінь Фрейд зміг допомогти багатьом своїм пацієнтам розібратися з їх прихованими почуттями та емоціями.

2. Випадковий побічний ефект безладних нейронних імпульсів.

Представники іншого підходу стверджують, що сновидіння є побічним ефектом активації нейронних мереж в мозку і стимулювання лімбічної системи, яка пов’язані з емоціями, почуттями і спогадами. Аллан Хобсон, який популяризував цю ідею, назвав її «теорією активації-синтезу». У двох словах вона звучить так: під час сну від різних ділянок мозку іноді виникають безладні сигнали, імозг намагається інтерпретувати ці сигнали, надаючи їм якийсь сенс, і тому виникають сновидіння.

3. Перенесення короткострокових спогадів в довгострокову пам’ять.

Психіатр Чжан Цзе розробив «теорію постійної активації» сновидінь, згідно з якою мозок працює з спогадами постійно, незалежно від того спить людина чи спить. Сновидіння – це свого роду «тимчасове сховище» спогадів, де вони знаходяться в період їх перенесення з короткострокової пам’яті в довгострокову. Вони хаотично проносяться перед нашим розумом перед тим, як ми відправляємо їх в архіви нашої пам’яті.

4. Позбавлення від сміття.

Згідно «теорії зворотного навчання» люди бачать сни для того щоб позбутися від небажаних асоціацій і зв’язках, які утворюються в мозку протягом дня. Сновидіння – це механізм позбавлення від сміття, який очищає наш розум від непотрібних думок і звільняє місце для необхідних. Грубо кажучи, люди бачать сни, щоб забути певні речі, позбутися інформаційного перевантаження повсякденному житті і звільнити місце для важливої ​​інформації.

5. Систематизація отриманої інформації.

Цей підхід повністю суперечить «теорії зворотного навчання». Згідно з ним, люди, коли бачать сни, не забуває, а навпаки запам’ятовують. Цей підхід грунтується на ряді досліджень, в яких доводиться, що люди запам’ятовують вивчене краще тоді, коли після цього вони бачили сни. Як і теорія Чжан Цзе, даний підхід передбачає, що сновидіння допомагають краще зберегти те, що людина дізнався протягом дня.

Також даний підхід підкріплюють дослідження, згідно з якими люди, які заснули незабаром після якого-небудь неприємного досвіду, будуть це частіше згадувати. Тому людям, які пережили страшні події краще не давати спати і намагатися розмовляти з ними якомога довше, якщо навіть вони сильно виснажені, щоб ці події ніяк не вплинули на них у майбутньому.

6. Рудимент захисного механізму «втілення в мертвого».

Існують дослідження, які показують наявність подібності між станом тварин, які втілюються мертвими, щоб захиститися від хижака, і станом людини, якому сняться сни. Згідно з цими дослідженнями сновидіння якраз можуть бути рудиментом цього самого захисного механізму. Коли людині сняться сни, його мозок працює майже так само, як і в стані неспання за винятком того, що всі зони мозку, які відповідають за рухи тіла, перебувають неактивними. Теж саме відбувається і з тваринами, які здатні прикидатися мертвими. Так що цілком можливо, що сновидіння це відгомін цієї здатності наших предків, яка нам вже не потрібна.

7. Моделювання загрози.

Дана теорія була розроблена філософом і неврологом Антті Ревонсуо з Фінляндії. Вона полягає в тому, що сновидіння призначені для моделювання небезпечних подій та відпрацювання реакцій на загрозу. Люди, яким сняться подібні сни будуть краще діяти в небезпечній обстановці під час неспання, тому що у них вже був схожий досвід в їх сновидіннях. І як наслідок у таких людей більше шанси вижити і передати свій геном наступним поколінням. На жаль, дана теорія не пояснює гарні сни, в яких не представлені ніякі небезпечні ситуації.

8. Рішення проблем.

Дана теорія схожа з теорій Ревонсуо і була розроблена дослідником Дейдрою Барретт з Гарвардського університету. Відповідно до цієї теорій, сновидіння є свого роду театром, в якому люди вирішують свої проблеми більш ефективно, ніж в стані неспання. Частково це відбувається тому, що мозок в стані сновидінь здатний утворювати нові зв’язки швидше, ніж бодрствующий мозок. Дана точка зору заснована на експериментах, яка провела Барретт, і вході яких вона просила досліджуваних вирішити перед сном певну задачу. Люди, яким снилися сни, справлялися з нею краще.

9. Природний відбір думок.

Психолог Марк Бленчер стверджує, що сновидіння – це середовище, в якій думки проходять процес природного відбору. Під час сновидінь хаотично виникають різні думки, деякі з яких можуть бути збережені, якщо виявляться корисними. Це все відноситься не тільки до думок, а й до емоцій і почуттів. Наприклад емоції можуть відбиратися, коли у сні моделюється небудь ситуація, і мозок буде намагатися підібрати найкращий емоційна відповідь на неї. Психолог Річард Коутс стверджує, що це один способів завдяки яким людина дізнається, як краще емоційно реагувати в тій чи іншій ситуації, і саме тому менше переживають з приводу якихось хворобливих ситуацій після сну. Вся ця теорія – цікавий додаток теорії Дарвіна до питань сновидінь.

10. Придушення негативних емоцій за допомогою символічних асоціацій.

Дана теорія говорить про те, що сновидіння – це терапевтичний процес. Психіатр і експерт в області сновидінь Ернест Хартманн стверджує, що якщо перед сном у людини переважає небудь одна яскрава емоція, то сновидіння будуть дуже простими. А ось у людей, які пережили якесь жахливе подія, сновидіння бувають такого типу: «Я відпочивав на пляжі, а потім мене змила величезна хвиля». Такі випадки досить типові. Подібні сни символізують емоції, які переживає людина – що йому страшно, і він приголомшений. Коли людина відчуває кілька яскравих емоцій, то і сни зазвичай стають більш складними. Яскравість образів в сновидінні, його насиченість і наповненість деталями є мірою емоційного збудження людини перед сном.

Подібні сни допомагають «зв’язати» реальні емоції і пом’якшити їх після пробудження. Можливо це якийсь еволюційний механізм, який допомагав нашим предкам справлятися з важкими життєвими ситуаціями, які траплялися раніше набагато частіше.