Search
Thursday 18 October 2018
  • :
  • :

10 дивних речей, які змусять повірити вас в існування життя після смерті

Ми всі колись помремо. Смерть неминуча. Не сьогодні-завтра наш мозок відключиться, серце перестане битися, а душа полетить туди, звідки немає повернення. Звучить сумно, чи не так? Багато хто думає, що смерть – це кінець шляху, однак існує маса фактів, які доводять протилежне. І хоча ми поки не готові назвати їх переконливими, вони все одно змушують задуматися про те, що ж чекає нас після того, як ми навіки закриємо очі.

10. Свідомість продовжує функціонувати після смерті

Доктор Сем Парніа – людина, яка знає про смерть все. Він досить шановний експерт в області реаніматології, що працює над створенням способів, за допомогою яких можна було б буквально повернути пацієнтів з того світу навіть через кілька годин після зупинки серця. Крім цього, Парніа також займається дослідженням паранормальних явищ; і те, що він з’ясував про людській свідомості, щонайменше, здається досить цікавим. Згідно з численними інтерв’ю, які він дав на цю тему, доктор Парніа переконаний, що свідомість людини продовжує існувати навіть після мозкової смерті (прим. характеризується незворотним припиненням всіх функцій головного мозку; є підставою для констатації смерті людини).

За весь час проведення досліджень (починаючи з 2008 року) Парніа зібрав масу інформації і звітів про навколосмертні переживання (або, як він називає їх, «посмертні» досліди), які, судячи з усього, мали місце, коли мозок суб’єкта був приблизно таким же активним, як і буханець хліба. Зокрема, він повідомляє, що практично неможливо, щоб ті бачення, начебто яскравого білого світла, темного тунелю та іншого, траплялися безпосередньо перед або після мозкової смерті. Парніа вважає ідею про те, що вони виникають у результаті низької активності мозку, абсолютно безглуздою. Іншими словами, це просто нереально.

По правді кажучи, поки Парніа не може дати чіткі і ясні пояснення з приводу якого-небудь надприродного явища, оскільки вважає, що ми ще не до кінця розібралися в тому, як працює свідомість людини. Тим не менш, його дослідження дозволили зробити значний крок вперед у вивченні життя після смерті.

9. Внетелесном переживання (досвід поза тілом)

У 1991 році автору-виконавцю Пем Рейнольдс поставили діагноз «аневризма». Перед нею було два шляхи: складна операція або смерть; Рейнольдс вибрала перший. Жінку ввели у стан штучної коми, після чого охолодили її тіло до температури 15.5 градусів Цельсія і в буквальному сенсі перекрили доступ крові в мозок. Її очі закрили пов’язкою, а вуха вставили навушники, які заглушали всі звуки навколо і дозволяли відстежити активність мозкового стовбура. За словами нейрохірурга Роберта Спецлера, Пем «перебувала у звичайній глибокій комі», але тільки викликаної штучним шляхом.

Перебуваючи саме в такому стані, Рейнольдс зазнала внетелесних переживання. Її душа нібито відокремилася від тіла і піднялася вгору, де вона могла з боку спостерігати, що відбувалося в операційній в той момент. Жінка зліва від неї говорила: «Її артерії занадто малі». Хірург нахилився над її головою, тримаючи в руках хірургічну пилу. Пем чітко чула, як грала пісня гурту Eagles «Hotel California». Потім був світиться тунель – і все. Через кілька місяців після операції Рейнольдс розповіла про те, що пережила, Спецлеру – він підтвердив буквально кожну деталь.

Австралійський учений Джеральд Воерлі (який не був присутній на операції) порахував цей випадок вигадкою. Проте, Спецлер і кардіолог Майкл Сабом спростували його думку. Навіть якщо Рейнольдс і могла якимось чином чути розмови, то її мозок просто біологічно був не здатний в той момент формувати і зберігати спогади. Більше того, жінка зуміла з точністю описати спеціалізоване медичне обладнання, яке раніше ніколи не бачила. Звучить надто правдоподібно, щоб бути вигадкою.

8. Зустрічі з померлими

Однією з класичних компонентів околосмертного досвіду є зустріч з померлими по той бік життя. Якби кому-небудь з нас довелося випробувати таке, ми б напевно подумали, що це не що інше, як галюцинації. Однак доктор Брюс Грейсон з Віргінського університету вважає, що все набагато складніше, ніж здається на перший погляд.

У дослідженні, опублікованому в 2013 році, він зазначив, що число пацієнтів, що мали досвід зустрічей з померлими, значно переважує кількість тих, кому в передсмертних видіннях були живі. Більш того, в деяких випадках люди по той бік життя зустрічалися з померлими родичами, про смерть яких вони нічого не знали, або навіть зі своїми біологічними батьками, яких ніколи не бачили, але згодом до найменших деталей описували їх зовнішність. Аж надто це суперечить природі галюцинацій.

І хоча ці історії носять епізодичний характер і тому мають обмежену наукову цінність, вони не можуть не викликати занепокоєння. А раптом за вами і справді хтось спостерігає з померлих родичів, поки ви читаєте цю статтю, наприклад?

7. Гиперреальность

Доктор Стівен Лорейс – людина, яка абсолютно не вірить в існування життя після смерті. Будучи директором Бельгійського національного фонду сприяння науковим дослідженням, він твердо переконаний, що всі околосмертний переживання (ОСП) можна пояснити за допомогою фізичних явищ. Але, як кажуть, все, та не все. Є такі факти, які не піддаються ніяким поясненням: наприклад, так звана «гіперреальність» навколосмертні переживань.

Коли Лорейс і його колеги взялися вивчати околосмертний переживання, вони очікували, що за природою ОСП виявляться подібними з галюцинаціями або снами, тобто з часом будуть забуватися. Замість цього вони виявили прямо протилежне: неважливо, скільки днів, місяців і років пройшло, околосмертний переживання з пам’яті не стиралися, а залишалися яскравими і свіжими – аж до того, що затьмарювали реально відбулися важливі події (весілля, народження дитини та інше).

6. Схожі риси

Одним з найбільш незвичайних аспектів навколосмертні переживань є їх схожість між собою. У ході дослідження, результати якого були опубліковані в респектабельному журналі «The Lancet», команда голландських вчених провела опитування серед 344 пацієнтів, які перенесли зупинку серця, з приводу того, що вони відчували, перебуваючи тиждень в реанімації. З усіх опитаних 18% людей могли розповісти лише деякі деталі того, що з ними відбувалося; спогади 8-12% були «класичним зразком» навколосмертні переживань.

Грубо кажучи, від 28 до 40 незв’язаних між собою чоловік з 10 різних госпіталів зазнали практично ідентичні переживання за порівняно короткий проміжок часу. По украй мірі, це говорить про те, що околосмертний досвід – зовсім не вигадка. Команда вчених утрималася від будь-яких сверхнаучних пояснень, однак припустила наступне: свідомість не обумовлено виключно клітинної активністю, а значить, потенційно наш розум не завжди потребує тілі для того, щоб функціонувати.

5. Зміни особистості

Пам’ятаєте, як вище в статті згадувалося, що у людей, які в своєму житті стикалися з околосмертний переживаннями, дана подія зазвичай чітко зберігається в пам’яті? Виявляються, такі спогади мають наслідки – і всі вони позитивні. Один з учених, який проводив згадане в минулому пункті дослідження, Пім Ван Ломмель, почав досліджувати вплив околосмертного досвіду в 2001 році. Він виявив, що ОПВ викликали «довготривалі зміни» в особистості людини. Люди позбувалися страху смерті, ставали більш щасливими, оптимістичними і товариськими.

Цікаво, що ці зміни відбувалися не тільки з віруючими або схильними до позитиву людьми. Неважливо, ким людина була «до», ті, хто пережив околосмертний досвід, згодом набували схожі психологічні риси. За словами доктора Ломмеля, даний феномен, швидше за все, пояснюється тим, що людська свідомість здатна функціонувати поза тіла, а значить, околосмертний переживання, по суті, є реальними.

4. Особистий досвід

У 2008 році нейрохірург доктор Ебен Олександр заразився формою менінгіту, внаслідок чого в його мозок проникла кишкова паличка. Його швидко госпіталізували; близько тижня він пробув у комі. Те, що сталося з ним за цей період часу, стало предметом великої дискусії.

За словами самого доктора Ебена, його мозок, по суті, перетворився на овоч. Його неокортекс відключився, мозкова активність була відсутня, і він був нездатний мислити. Ебен міг померти в будь-яку секунду, але в якийсь момент його «душа» вийшла з тіла і відправилася в семиденну подорож по чудесному світу (околосмертний переживання). Він стверджує, що чув незрозумілі звуки, і пам’ятає кожну деталь того, що відбувалося з ним за ту дивну тиждень, хоча його мозок і був повністю відключений.

Багато ставили під сумнів слова доктора Ебена. Проте, якщо він говорить правду, його досвід і досвід інших людей, які відчували подібне, не варто ігнорувати.

3. Бачення сліпих

Кеннет Ринг і Шерон Купер у своїй книзі «Погляд у свідомість» («Mindsight») зробили на підставі багаторічних досліджень разючу заяву: люди, які народилися сліпими, часто прозрівають, випробувавши околосмертний переживання.

Учені в ході дослідження опитали 31 сліпої людини, всі з яких стверджували, що мали справу з околосмертний досвідом або позатілесним досвідом. З них чотирнадцять були незрячими від народження. Тим не менше, всі вони повідомили, що, перебуваючи по той бік життя, чітко бачили компоненти околосмертного досвіду, будь то світиться тунель, померлі родичі або ж власні тіла, за якими вони спостерігали як би звисока. Іншими словами, вони довели неможливе.

Але знову ж, слід зазначити, що дані результати, з наукової точки зору, не є переконливими, оскільки засновані всього лише на розповідях окремих суб’єктів. Однак виникає питання – як сліпі від народження люди могли з точністю описати те, що фізично не могли бачити, включаючи і померлих родичів?

2. Квантова фізика

Биоцентризм – це абсолютно парадоксальна теорія про Всесвіт, в якій головними є життя і біологія як наука. Саме життя створює Всесвіт, а не навпаки. І, можливо, що в цьому якась доля правди, але є. І якщо це так, то дана теорія робить існування життя після смерті не просто ймовірністю, а достовірним фактом.

Засновником теорії биоцентризма є професор Роберт Ланца, який, грунтуючись на відомому експерименті – так званому досвіді Юнга, стверджує, що час, простір, матерія і все інше існують тільки в нашому сприйнятті. І якщо це правда, значить, смерть як така перестає бути твердим фактом і стає всього лише частиною сприйняття. Згодна теорії Ланца, все, що може трапитися з людиною, відбувається одночасно у всіх Всесвітів, яких є нескінченна безліч. Значить, смерті, по суті, не існує, а наше життя згодом перетворюється «в нев’янучий квітка, воскресающий і квітучий в неосяжної мультивселенной». Теорія биоцентризма звучить як повна маячня. Однак, якщо вона й справді виявиться правдою, це означатиме, що Мультивсесвіт не просто дозволяє нам повернутися до життя після смерті, а й фізично вимагає від нас цього.

1. Діти можуть пам’ятати свої минулі життя

Доктор Ян Стівенсон, можливо, є першою людиною в історії, котра надала докази реінкарнації. Не поспішайте називати це нісенітницею, поки не прочитаєте все інше. Протягом чотирьох десятиліть Стівенсон ретельно вивчав і документував випадки, коли діти були в змозі згадати свої минулі життя. Йдеться зовсім не про дитячі фантазіях. Вчений записав розповіді більш 3,000 дітей до 5 років, які мали вельми специфічні і унікальні уявлення про життя, любов і смерть людей. Звідки вони могли знати про це в такому віці?

Одна дівчинка з Шрі-Ланки, почувши назву міста, де ніколи не була, сказала своїй мамі, що колись жила в ньому разом з розумово відсталим братом, який випадково втопив її в річці. Дівчинка дала детальний опис міста, зовнішності членів сім’ї, до якої належала, їх будинки і навіть назвала своє колишнє ім’я. Двадцять сім з тридцяти її безглуздих заяв пізніше підтвердилися. Ні дівчинка, ні її сім’я, ні хто-небудь ще з їхніх знайомих ні мали жодного відношення до того місту або дитині, яка загинула.

Але, знову ж, дослідження доктора Стівенсона покладаються всього лише на розповіді випадкових незнайомців. Іншими словами, цього достатньо, щоб переконати в їх істинності агностика, але для перемоги над скептиком явно не вистачає міцних доказів.

Як би там не було, одну річ з усього цього списку, включаючи і дослідження доктора Стівенсона, витягти ми все ж можемо, а саме: не потрібно боятися смерті. Можливо, по той бік життя не все так погано.