Search
Thursday 18 October 2018
  • :
  • :

10 незвичайних форм давньої валюти

Гроші. Тільки при одному цьому слові у людей виникає маса почуттів, думок та емоцій. Але погодилися б ви взяти замість звичної зарплати брусок солі або величезний камінь? Розуміння концепції вартості грошей у часі є ключовим поняттям у фінансах – і час, безумовно, змінює те, що цінують люди. Здавна вони приписували грошову вартість різних предметів і речей. І хоча більша частина цієї так званої валюти сьогодні є непрактичною і недоцільною, вона служить важливим нагадуванням про те, що цінували люди в минулому і чому. Як грошей древні народи використовували дивовижні предмети різних форм, розмірів і форматів. Подивишся на всі ці коди Квелле, знижкові пакети і здається, що ми повертаємося до часів натурального обміну … Поживемо побачимо. У цій статті ми розглянемо десять неймовірних прикладів, які абсолютно відрізняються від того, що ми сьогодні називаємо звичним словом «гроші».

10. Зуби дельфінів

Напевно, сама дивна і жахлива валюта старовини – це зуби дельфінів, які використовувалися на Соломонових островах протягом кількох століть, згідно давнім традиціям. У 2008 р. долар на острові знецінився. Місцеві жителі у відповідь стали накопичувати гроші, що в свою чергу призвело до дефіциту монет і ще більш погіршило ситуацію. В результаті обставин, що склалися в деяких частинах островів люди вирішили повернутися до традиційної валюті – зубам дельфінів. Неймовірно, але вартість зубів ссавців збільшилася майже в 4 рази. Місцевий мисливець на дельфінів Генрі Сукуфату заявив: «Гроші білої людини рано чи пізно закінчаться, а зуби дельфінів – ніколи».

У січні 2013 року місцеві газети рясніли заголовками про те, що жителі острова Малаїта безжально вбили 900 дельфінів роду Афаліни через виниклої суперечки з групою захисників навколишнього середовища. Остров’яни підтвердили, що вони відновили щорічний відстріл дельфінів після того, як американська природоохоронна організація не виплатила їм повну узгоджену компенсацію за відмову полювати на морських ссавців.

9. Білячі шкурки

З давніх пір хутряні шкурки відіграють важливу роль в обміні і торгівлі. У середньовічні часи найціннішим з усіх вважався хутро білки, тому він і став загальноприйнятою формою валюти в Фінляндії та Росії. Деякі вважають, що вбивство білок заради грошей за збігом обставин врятував значну частину населення Росії від бубонної чуми. У той час Росія використала не тільки білячі шкурки, але також мордочки і кігті цих тварин. Імовірно, у Фінляндії білячі шкурки досі приймають як платіжного засобу, а також наділяють їх споживчої і мінової вартістю. Тому якщо ви раптом почуєте, як хтось у Фінляндії вимовить слова «білячі шкурки», знайте, що мова може йти про гроші.

8. Сіль

Сіль протягом тисячоліть вважалася цінним товаром. Вона відіграла значну роль у розвитку ранніх цивілізацій. Згадування про неї зустрічаються в декількох важливих релігійних традиціях і текстах. В 2200 році до нашої ери китайський імператор Юй Великий сіллю сплатив перший зафіксований в історії податковий платіж. Введення соляного податку послужило однією з причин Французької революції. Сам продукт також зіграв важливу роль в Громадянській війні в США. Більш того, в Стародавньому Римі солдатам часто платили за службу сіллю. І навіть сьогодні деякі кочові народи Ефіопії в якості валюти використовують «білу смерть».

7. Чорний перець

У Древній Греції дефіцит чорного перцю став причиною його небувалою цінності. Згідно з історичними відомостями, в V столітті перший король вестготів Аларіх і вождь гунів Аттіла захопили Рим і зажадали від жителів міста в якості викупу величезна кількість чорного перцю.

У Середньовіччі чорний перець став загальноприйнятою формою валюти. У XV столітті попит на прянощі в Європі настільки зріс, що даний факт зіграв величезну роль у розвитку морських шляхів з Далеким Сходом. Через високу вартість спеція отримала назву «чорне золото» і аж до XIX століття вона вважалася розкішшю, яку могли дозволити тільки дуже багаті люди. Сьогодні чорний перець є самою широко поширеною спецією в світі.

6. Вампум (намиста)

Першою валютою Америки стали намистини – зокрема, вампум. Це традиційні намиста ручної роботи, зроблені з білих і пурпурових раковин черевоногих і двостулкових молюсків. Коли європейські поселенці висадилися на берегах Північної Америки в XVI-початку XVII ст., Вони помітили, що корінні жителі особливим чином ставилися до вампум, вважаючи їх священними і цінними предметами. Колоністи також виявили, що корінні американці охочіше ділилися настільки необхідними припасами, якщо їм в обмін пропонували вампуми. Так, намиста з раковин стали офіційною валютою, хоча самі представники корінного населення Північної Америки зовсім не розглядали їх як гроші. Через деякий час на європейських фабриках почалося масове виробництво вампум. Однак, в кінцевому рахунку, в 1663 р. намисто з раковин були вилучені з обігу в колоніях Нової Англії – хоча в Нью-Йорку вони залишалися офіційним платіжним засобом аж до початку XVIII століть; а деякі європейські заводи продовжували виробництво вампум до початку 1900-х рр..

5. Чайні цеглинки

Ще однією дивовижною формою древньої валюти стали чайні цеглинки. Для виробництва цього цінного продукту стебла і листя чайного куща змішували з різними травами, а іноді й сухими деревними трісками. З отриманої суміші формували цеглинки, сполучною речовиною служила кров бика або ж послід. За традицією на чайних кирпичиках зображували китайські ієрогліфи або наносили унікальні візерунки і малюнки. У XIX столітті вони стали використовуватися в якості валюти в Китаї, Росії, Тибеті, Сибіру і Монголії. За 12 таких цеглинок можна було купити одного барана, за 20 – придбати коня. У Сибіру під час Другої світової війни чайні цеглинки вживали в їжу, а також застосовували як ліки.

4. Камені Раї

Для когось розмір, може, і не має значення, але тільки не для жителів острова Яп (Мікронезія). Є всі підстави вважати, що вони почали створювати свої камені Раї ще в 500 році нашої ери. Для виготовлення такої незвичайної форми валюти їм був потрібний вапняк, який можна було знайти тільки на сусідньому острові Палау. Там вони витісували з каменю величезні круглі диски з отвором в центрі і потім переправляли їх назад на Яп. Діаметр деяких каменів досягав більше 3,5 метрів, а вага становила понад 4 тонн. Вартість каменів визначав процес їх виготовлення – надзвичайно небезпечний, а іноді навіть і зі смертельним результатом. Після того як камені Раї були використані в якості засобу оплати, місце їх положення часто залишалося незмінним. По суті, у фізичному обміні не було необхідності, оскільки всі і так знали, кому належать Раї. Цінність каменів знизилася з приходом європейців, чиї технології значно полегшили процес їх виготовлення. Сьогодні камені Раї беруть участь в різних ритуалах і обрядах, а також є національним символом Федеративних штатів Мікронезії.

3. Раковини каурі

Раковини каурі (раковини порцелянової равлики) є однією з найперших форм давньої валюти. Вони маленькі за розміром, легкі та міцні, до того ж їх дуже важко підробити (хоча деякі люди все ж примудрялися робити фальшиві раковини каурі з таких матеріалів, як роги, кістки, свинець і навіть срібло і золото). З каурі також виготовляли приголомшливі ювелірні вироби та прикраси. Вперше раковини каурі почали використовувати як засіб обміну в Китаї на початку XVI століття до нашої ери. Пізніше такий тип валюти поширився в найбільших торгових районах Африки, Аравії, в деяких частинах Європи та Азії.

2. Наконечники стріл

Цей по-справжньому чудесний тип стародавньої валюти виник у північній частині Чорного моря. На початку VII століття наконечники стріл стали використовуватися в якості грошей на території, відомої як Велика Скіфія, яка охоплювала землі сучасної України, Центральну Азію, Східну Європу, Північний Кавказ і частина Росії. Бронзові наконечники з’явилися задовго до звичних стародавніх монет і високо цінувалися за міцність і можливість застосування в якості зброї.

1. Ножі

Як і наконечники стріл, стародавні китайські ножі представляли собою і зброю, і валюту. Гроші-ножі є показником того, що цінували люди в той час. Ця незвичайна валюта вперше з’явилася в Китаї приблизно в 600 році до нашої ери, за часів правління династії Чжоу. Історики вважають, що монети у формі ножів були створені за зразком ножів-скребків, використовуваних кочовими мисливцями в північній і східній частинах країни. На грошах-ножах часто видряпували цифри або окремі слова – наприклад, «вівця» або «риба» – що, найімовірніше, визначало вартість кожної окремої монети. На всіх монетках також була присутня напис, що вказувала на те, що вони були офіційною валютою. Ножі в якості грошей використовувалися протягом декількох сотень років до тих пір, поки перший імператор Китаю Цинь Шихуанді не відмінив дану валюту і не заявив, що відтепер єдиним законним платіжним засобом будуть круглі монетки з квадратним отвором посередині.